AVX Corporation 1808GA121JATME
1808GA121JATME picture photo
Mfg. Part Number
1808GA121JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 2KV NP0 1808
Datasheet Download
1808GA121JATME.pdf
Availability of 1808GA121JATME
QUANTITY
1808GA121JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GA121JATME
Internal Part NumberEIS-1808GA121JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GA121JATME
Related Links1808GA1, 1808GA121JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GA121JATME Details Description
Related parts for 1808GA121JATME
RES SMD 140K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED ACRICH NEU WHITE 4500K 4SMD datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL CLAMPING YOKE 24MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf