AVX Corporation 1808GA151MAT1A
1808GA151MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808GA151MAT1A
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV NP0 1808
Datasheet Download
1808GA151MAT1A.pdf
Availability of 1808GA151MAT1A
QUANTITY
1808GA151MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GA151MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808GA151MAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GA151MAT1A
Related Links1808GA1, 1808GA151MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GA151MAT1A Details Description
Related parts for 1808GA151MAT1A
IC 12BIT 20K UNIPOL A/D 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf