AVX Corporation 1808GA221JAT1A
1808GA221JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808GA221JAT1A
Brief Description
CAP CER 220PF 2KV NP0 1808
Datasheet Download
1808GA221JAT1A.pdf
Availability of 1808GA221JAT1A
QUANTITY
1808GA221JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GA221JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808GA221JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GA221JAT1A
Related Links1808GA2, 1808GA221JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GA221JAT1A Details Description
Related parts for 1808GA221JAT1A
TACHOMETER 10-36V DIN RAIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
MINI MAC DIE SET FOR BB-2208X datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 31POS .100 datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 0.3A X2-8DFN datasheet.pdf