AVX Corporation 1808GA390JATME
1808GA390JATME picture photo
Mfg. Part Number
1808GA390JATME
Brief Description
CAP CER 39PF 2KV NP0 1808
Datasheet Download
1808GA390JATME.pdf
Availability of 1808GA390JATME
QUANTITY
1808GA390JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GA390JATME
Internal Part NumberEIS-1808GA390JATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GA390JATME
Related Links1808GA3, 1808GA390JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GA390JATME Details Description
Related parts for 1808GA390JATME
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
MODEM RF 900MHZ RS232/485 NEMA 4 datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 200MHZ 28VFQFPN datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
HDAC64 HYBRID FEMALE 24 CKT BLK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf