AVX Corporation 1808GC122KAT1A
1808GC122KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808GC122KAT1A
Brief Description
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
1808GC122KAT1A.pdf
Availability of 1808GC122KAT1A
QUANTITY
1808GC122KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GC122KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808GC122KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GC122KAT1A
Related Links1808GC1, 1808GC122KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GC122KAT1A Details Description
Related parts for 1808GC122KAT1A
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC LITH-ION LDO CHRG MGMT 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RING TIN 4/0AWG 5/16" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf