AVX Corporation 1808GC152ZAT1A
1808GC152ZAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808GC152ZAT1A
Brief Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
1808GC152ZAT1A.pdf
Availability of 1808GC152ZAT1A
QUANTITY
1808GC152ZAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GC152ZAT1A
Internal Part NumberEIS-1808GC152ZAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GC152ZAT1A
Related Links1808GC1, 1808GC152ZAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GC152ZAT1A Details Description
Related parts for 1808GC152ZAT1A
CIR BRKR 40A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 100VDC 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO201AE datasheet.pdf
RES 66K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 32MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT PIN datasheet.pdf