AVX Corporation 1808GC272MAT1A
1808GC272MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808GC272MAT1A
Brief Description
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
1808GC272MAT1A.pdf
Availability of 1808GC272MAT1A
QUANTITY
1808GC272MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GC272MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808GC272MAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GC272MAT1A
Related Links1808GC2, 1808GC272MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GC272MAT1A Details Description
Related parts for 1808GC272MAT1A
BATTERY NICAD SC SIZE W/TAB datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 1.27MM REFL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE 1X4 EMI GASKET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 10.16MM datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf
BNC PLUG TO BNC PLUG 1694A 36" datasheet.pdf