AVX Corporation 1808HC101KAT1A
1808HC101KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808HC101KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 3KV X7R 1808
Datasheet Download
1808HC101KAT1A.pdf
Availability of 1808HC101KAT1A
QUANTITY
1808HC101KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808HC101KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808HC101KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808HC101KAT1A
Related Links1808HC1, 1808HC101KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808HC101KAT1A Details Description
Related parts for 1808HC101KAT1A
FIXED IND 330UH 190MA 4.94 OHM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.6A 25 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 500MA 190 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf