AVX Corporation 1808HC151KAT1A
1808HC151KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808HC151KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 3KV X7R 1808
Datasheet Download
1808HC151KAT1A.pdf
Availability of 1808HC151KAT1A
QUANTITY
1808HC151KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808HC151KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808HC151KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808HC151KAT1A
Related Links1808HC1, 1808HC151KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808HC151KAT1A Details Description
Related parts for 1808HC151KAT1A
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K OHM 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 166MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG OVP W/LATCHOFF 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 210MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
GDT 300V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf