AVX Corporation 1808HC331KAT1A
1808HC331KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808HC331KAT1A
Brief Description
CAP CER 330PF 3KV X7R 1808
Datasheet Download
1808HC331KAT1A.pdf
Availability of 1808HC331KAT1A
QUANTITY
1808HC331KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808HC331KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808HC331KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808HC331KAT1A
Related Links1808HC3, 1808HC331KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808HC331KAT1A Details Description
Related parts for 1808HC331KAT1A
CONN RECEPT W/DETENT 2POS .062 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SW ROTARY SP 200MA 0.3" 4POS PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CBL 5POS M12 R/A SOCKET-WIRE 2M datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 650 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 10A TSMT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf