AVX Corporation 1808SC152KAT1A
1808SC152KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808SC152KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808SC152KAT1A.pdf
Availability of 1808SC152KAT1A
QUANTITY
1808SC152KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SC152KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808SC152KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SC152KAT1A
Related Links1808SC1, 1808SC152KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SC152KAT1A Details Description
Related parts for 1808SC152KAT1A
RES SMD 31.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
XFRMR MODUL 2PORT POE 1:1 10/100 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 10A 250V datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
S1009-KIT-A datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES SMD 138K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf