AVX Corporation 1808SC222KAT1A
1808SC222KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808SC222KAT1A
Brief Description
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808SC222KAT1A.pdf
Availability of 1808SC222KAT1A
QUANTITY
1808SC222KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SC222KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808SC222KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SC222KAT1A
Related Links1808SC2, 1808SC222KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SC222KAT1A Details Description
Related parts for 1808SC222KAT1A
IC BICMOS PFC/PWM CONT 20-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 320MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 6CH 28-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
330UF 63V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf