AVX Corporation 1808SC222KAT9A
1808SC222KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1808SC222KAT9A
Brief Description
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808SC222KAT9A.pdf
Availability of 1808SC222KAT9A
QUANTITY
1808SC222KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SC222KAT9A
Internal Part NumberEIS-1808SC222KAT9A
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SC222KAT9A
Related Links1808SC2, 1808SC222KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SC222KAT9A Details Description
Related parts for 1808SC222KAT9A
SIDAC SYM 4CHP 420V 400A MS-013 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 0.16A TO92-3 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR40H/AE40G/X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 619 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 22.1184 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf