AVX Corporation 1808SC330KAT1A
1808SC330KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808SC330KAT1A
Brief Description
CAP CER 33PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808SC330KAT1A.pdf
Availability of 1808SC330KAT1A
QUANTITY
1808SC330KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SC330KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808SC330KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SC330KAT1A
Related Links1808SC3, 1808SC330KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SC330KAT1A Details Description
Related parts for 1808SC330KAT1A
CONN SOCKET 22-26AWG M-UMNL GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
RES 33.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BATTERY HOLDER COIN CELL datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 39POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PCI EXP CARDEDGE FMALE 64PO datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf