AVX Corporation 1808WC102MAT1AJ
1808WC102MAT1AJ picture photo
Mfg. Part Number
1808WC102MAT1AJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808WC102MAT1AJ.pdf
Availability of 1808WC102MAT1AJ
QUANTITY
1808WC102MAT1AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808WC102MAT1AJ
Internal Part NumberEIS-1808WC102MAT1AJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808WC102MAT1AJ
Related Links1808WC1, 1808WC102MAT1AJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808WC102MAT1AJ Details Description
Related parts for 1808WC102MAT1AJ
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMINI3 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8MSOP datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 2CH AMB LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 100OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf