AVX Corporation 1808WC102MAT1AJ
1808WC102MAT1AJ picture photo
Mfg. Part Number
1808WC102MAT1AJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808WC102MAT1AJ.pdf
Availability of 1808WC102MAT1AJ
QUANTITY
1808WC102MAT1AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808WC102MAT1AJ
Internal Part NumberEIS-1808WC102MAT1AJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808WC102MAT1AJ
Related Links1808WC1, 1808WC102MAT1AJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808WC102MAT1AJ Details Description
Related parts for 1808WC102MAT1AJ
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COMPONENT TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
MINI-SAS HD ASY 4X4 12G 30AWG .5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf