AVX Corporation 1808WC330MAT1A
1808WC330MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808WC330MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 2.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808WC330MAT1A.pdf
Availability of 1808WC330MAT1A
QUANTITY
1808WC330MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808WC330MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808WC330MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808WC330MAT1A
Related Links1808WC3, 1808WC330MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808WC330MAT1A Details Description
Related parts for 1808WC330MAT1A
MOSFET P-CH 100V 0.075A SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC FREQ MOD 4X EMI REDUCT 6TSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 70MA 9GHZ SOT323 datasheet.pdf
LED DURIS E5 COOL WHT 5700K 4SMD datasheet.pdf
CABLE 50COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf