Rubycon 180MXC1800MEFCSN35X40
180MXC1800MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
180MXC1800MEFCSN35X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
180MXC1800MEFCSN35X40.pdf
Availability of 180MXC1800MEFCSN35X40
QUANTITY
180MXC1800MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180MXC1800MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-180MXC1800MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180MXC1800MEFCSN35X40
Related Links180MXC1800, 180MXC1800MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
180MXC1800MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 180MXC1800MEFCSN35X40
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL DPDT 120V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE DO41 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 1500W datasheet.pdf
MODULE TINKERKIT GREEN LED 5MM datasheet.pdf