Rubycon 180MXC2200MEFCSN35X50
180MXC2200MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
180MXC2200MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
180MXC2200MEFCSN35X50.pdf
Availability of 180MXC2200MEFCSN35X50
QUANTITY
180MXC2200MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180MXC2200MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-180MXC2200MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180MXC2200MEFCSN35X50
Related Links180MXC2200, 180MXC2200MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
180MXC2200MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 180MXC2200MEFCSN35X50
IC DRVR TWISTED TRPL DIFF 20-QFN datasheet.pdf
CONN FFC VERT 36POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H R/A 50POS datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 3.6NS 100TQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
STANDOFF CABLE CLIP NAT 6MM SPC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf