Rubycon 180MXG470MEFCSN22X30
180MXG470MEFCSN22X30 picture photo
Mfg. Part Number
180MXG470MEFCSN22X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
180MXG470MEFCSN22X30.pdf
Availability of 180MXG470MEFCSN22X30
QUANTITY
180MXG470MEFCSN22X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180MXG470MEFCSN22X30
Internal Part NumberEIS-180MXG470MEFCSN22X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180MXG470MEFCSN22X30
Related Links180MXG470M, 180MXG470MEFCSN22X30 Datasheet, Rubycon Distributor
180MXG470MEFCSN22X30 Details Description
Related parts for 180MXG470MEFCSN22X30
DIODE ARRAY GP 600V 12A DO203AA datasheet.pdf
IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 1.6MM PNP NO datasheet.pdf
POWERWHITE LINEAR NW SPOT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
43+43 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.04A 144 MOHM datasheet.pdf