NorComp 181-026-113R561
181-026-113R561 picture photo
Mfg. Part Number
181-026-113R561
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
181-026-113R561.pdf
Availability of 181-026-113R561
QUANTITY
181-026-113R561 Order Process
Ship out your order
Specifications of 181-026-113R561
Internal Part NumberEIS-181-026-113R561
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents181-026-113R561 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model181-026-113.pdf181-026-113.stp181-026-113.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series181
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)181-026-113R561
Related Links181-026, 181-026-113R561 Datasheet, NorComp Distributor
181-026-113R561 Details Description
Related parts for 181-026-113R561
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 40A 700V FAST datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YEL SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 40 CONTA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf