Aries Electronics, Inc. 181-PGM18041-10
181-PGM18041-10 picture photo
Mfg. Part Number
181-PGM18041-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
181-PGM18041-10.pdf
Availability of 181-PGM18041-10
QUANTITY
181-PGM18041-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 181-PGM18041-10
Internal Part NumberEIS-181-PGM18041-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)181-PGM18041-10
Related Links181-PGM, 181-PGM18041-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
181-PGM18041-10 Details Description
Related parts for 181-PGM18041-10
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 16TAP 54NS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 20" H2O 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 500MA 330 MOHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 52MM datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 900VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MT RA SKT M12 datasheet.pdf