AVX Corporation 18121A202JAT2A
18121A202JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121A202JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2000PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
18121A202JAT2A.pdf
Availability of 18121A202JAT2A
QUANTITY
18121A202JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121A202JAT2A
Internal Part NumberEIS-18121A202JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18121A202JAT2A
Related Links18121A2, 18121A202JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18121A202JAT2A Details Description
Related parts for 18121A202JAT2A
TVS DIODE 170VWM 353VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
WASHER INTERNAL TOOTH datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 600A POWRBLOK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 1% 10W datasheet.pdf