AVX Corporation 18121C473KAT2A
18121C473KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121C473KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
18121C473KAT2A.pdf
Availability of 18121C473KAT2A
QUANTITY
18121C473KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121C473KAT2A
Internal Part NumberEIS-18121C473KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18121C473KAT2A
Related Links18121C4, 18121C473KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18121C473KAT2A Details Description
Related parts for 18121C473KAT2A
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 179BGA datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 427 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf