AVX Corporation 18122A222FAT2A
18122A222FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18122A222FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 1812
Datasheet Download
18122A222FAT2A.pdf
Availability of 18122A222FAT2A
QUANTITY
18122A222FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18122A222FAT2A
Internal Part NumberEIS-18122A222FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18122A222FAT2A
Related Links18122A2, 18122A222FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18122A222FAT2A Details Description
Related parts for 18122A222FAT2A
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8MSOP datasheet.pdf
IC MPU M680X0 33MHZ 182PGA datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/PIN BOX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
D4GL-4GFA-A4-NPT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf