AVX Corporation 18122A222FAT2A
18122A222FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18122A222FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 1812
Datasheet Download
18122A222FAT2A.pdf
Availability of 18122A222FAT2A
QUANTITY
18122A222FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18122A222FAT2A
Internal Part NumberEIS-18122A222FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18122A222FAT2A
Related Links18122A2, 18122A222FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18122A222FAT2A Details Description
Related parts for 18122A222FAT2A
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 120MA 6 SOP 350V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THERMOSTAT CERAMIC 29.4DEG C NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 560 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf