AVX Corporation 18122C183MAT2A
18122C183MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18122C183MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.018UF 200V X7R 1812
Datasheet Download
18122C183MAT2A.pdf
Availability of 18122C183MAT2A
QUANTITY
18122C183MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18122C183MAT2A
Internal Part NumberEIS-18122C183MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18122C183MAT2A
Related Links18122C1, 18122C183MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18122C183MAT2A Details Description
Related parts for 18122C183MAT2A
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT USB/AUDIO 10-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf