AVX Corporation 18123C124KAT2A
18123C124KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18123C124KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.12UF 25V X7R 1812
Datasheet Download
18123C124KAT2A.pdf
Availability of 18123C124KAT2A
QUANTITY
18123C124KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18123C124KAT2A
Internal Part NumberEIS-18123C124KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18123C124KAT2A
Related Links18123C1, 18123C124KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18123C124KAT2A Details Description
Related parts for 18123C124KAT2A
RES SMD 5.23M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG BLK/YEL 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC datasheet.pdf
SHEET FABRIC 19.1X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OB BTS FT 6 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 450MA 1.1 OHM datasheet.pdf