AVX Corporation 18125A223FAT2A
18125A223FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18125A223FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1812
Datasheet Download
18125A223FAT2A.pdf
Availability of 18125A223FAT2A
QUANTITY
18125A223FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18125A223FAT2A
Internal Part NumberEIS-18125A223FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18125A223FAT2A
Related Links18125A2, 18125A223FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18125A223FAT2A Details Description
Related parts for 18125A223FAT2A
RELAY SOCKET SLDR EAR LY SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRANSFORMR COMMERCIAL CURRENT RL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 128TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 60POS FLANGE SKT datasheet.pdf
CABLE MG46 RELAY MICRO 3METER datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf