AVX Corporation 18125C334KAT2A
18125C334KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18125C334KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
18125C334KAT2A.pdf
Availability of 18125C334KAT2A
QUANTITY
18125C334KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18125C334KAT2A
Internal Part NumberEIS-18125C334KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18125C334KAT2A
Related Links18125C3, 18125C334KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18125C334KAT2A Details Description
Related parts for 18125C334KAT2A
IC MICRO MONITOR LP IND 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT CORTEX datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
BLADE HEX 1.3MM 4" datasheet.pdf