AVX Corporation 18125C474KAZ2A
18125C474KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
18125C474KAZ2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
18125C474KAZ2A.pdf
Availability of 18125C474KAZ2A
QUANTITY
18125C474KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18125C474KAZ2A
Internal Part NumberEIS-18125C474KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18125C474KAZ2A
Related Links18125C4, 18125C474KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18125C474KAZ2A Details Description
Related parts for 18125C474KAZ2A
RES 300 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TFLGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 28.7MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 5% 630 VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf