AVX Corporation 18126D476MAT2A
18126D476MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18126D476MAT2A
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1812
Datasheet Download
18126D476MAT2A.pdf
Availability of 18126D476MAT2A
QUANTITY
18126D476MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18126D476MAT2A
Internal Part NumberEIS-18126D476MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18126D476MAT2A
Related Links18126D4, 18126D476MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18126D476MAT2A Details Description
Related parts for 18126D476MAT2A
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ10B M20 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf