AVX Corporation 18127A102JAT2A
18127A102JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18127A102JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 1812
Datasheet Download
18127A102JAT2A.pdf
Availability of 18127A102JAT2A
QUANTITY
18127A102JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18127A102JAT2A
Internal Part NumberEIS-18127A102JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18127A102JAT2A
Related Links18127A1, 18127A102JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18127A102JAT2A Details Description
Related parts for 18127A102JAT2A
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 15AU datasheet.pdf
CONN PIN STRAIGHT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf