AVX Corporation 1812AA151KAT1A\SB
1812AA151KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812AA151KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
1812AA151KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812AA151KAT1A\SB
QUANTITY
1812AA151KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AA151KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812AA151KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AA151KAT1A\SB
Related Links1812AA15, 1812AA151KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AA151KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812AA151KAT1A\SB
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 220V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
VHDM BP L-SERIES 6R 10C SIGNAL datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
QUADRANT PHOTODIODE 5MM 254NM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf