AVX Corporation 1812AA222KAT1A
1812AA222KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812AA222KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
1812AA222KAT1A.pdf
Availability of 1812AA222KAT1A
QUANTITY
1812AA222KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AA222KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812AA222KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AA222KAT1A
Related Links1812AA2, 1812AA222KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AA222KAT1A Details Description
Related parts for 1812AA222KAT1A
RES SMD 18.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XMITTER MOD 868.35MHZ RFM TX6001 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM 4A datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.01% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf