AVX Corporation 1812AA391JATME
1812AA391JATME picture photo
Mfg. Part Number
1812AA391JATME
Brief Description
CAP CER 390PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
1812AA391JATME.pdf
Availability of 1812AA391JATME
QUANTITY
1812AA391JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AA391JATME
Internal Part NumberEIS-1812AA391JATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AA391JATME
Related Links1812AA3, 1812AA391JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AA391JATME Details Description
Related parts for 1812AA391JATME
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 20V 2.5A 6-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKT datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
T8351E TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 16PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf