AVX Corporation 1812AA561JAT1A\SB
1812AA561JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812AA561JAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 560PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
1812AA561JAT1A\SB.pdf
Availability of 1812AA561JAT1A\SB
QUANTITY
1812AA561JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AA561JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812AA561JAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AA561JAT1A\SB
Related Links1812AA56, 1812AA561JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AA561JAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812AA561JAT1A\SB
MOSFET P-CH 30V 10A 8-SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS 18-16AWG datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 700MA 640 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf