AVX Corporation 1812AA820JAT1A
1812AA820JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812AA820JAT1A
Brief Description
CAP CER 82PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
1812AA820JAT1A.pdf
Availability of 1812AA820JAT1A
QUANTITY
1812AA820JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AA820JAT1A
Internal Part NumberEIS-1812AA820JAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AA820JAT1A
Related Links1812AA8, 1812AA820JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AA820JAT1A Details Description
Related parts for 1812AA820JAT1A
MOSFET N-CH 500V 4.5A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG 500' datasheet.pdf
RCPT INLINE 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf