AVX Corporation 1812AC101KAT1A\SB
1812AC101KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812AC101KAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC101KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812AC101KAT1A\SB
QUANTITY
1812AC101KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC101KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812AC101KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC101KAT1A\SB
Related Links1812AC10, 1812AC101KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC101KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812AC101KAT1A\SB
SOCKET RELAY 8 OCTAL DIN RAIL datasheet.pdf
GDT 600V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL LT6105 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 114VC SMBJ datasheet.pdf
DC-DC 6W SINGLE O/P 4:1 INPUT SI datasheet.pdf
AB 3107A PLUG KIT 14S CAD OD datasheet.pdf