AVX Corporation 1812AC103KATMEJ
1812AC103KATMEJ picture photo
Mfg. Part Number
1812AC103KATMEJ
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC103KATMEJ.pdf
Availability of 1812AC103KATMEJ
QUANTITY
1812AC103KATMEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC103KATMEJ
Internal Part NumberEIS-1812AC103KATMEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC103KATMEJ
Related Links1812AC1, 1812AC103KATMEJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC103KATMEJ Details Description
Related parts for 1812AC103KATMEJ
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 5A TO220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT 14-12AWG CRIMP datasheet.pdf
LPAQB21 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 40A TO247AD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 31POS datasheet.pdf