AVX Corporation 1812AC103MAT1Q
1812AC103MAT1Q picture photo
Mfg. Part Number
1812AC103MAT1Q
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC103MAT1Q.pdf
Availability of 1812AC103MAT1Q
QUANTITY
1812AC103MAT1Q Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC103MAT1Q
Internal Part NumberEIS-1812AC103MAT1Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC103MAT1Q
Related Links1812AC1, 1812AC103MAT1Q Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC103MAT1Q Details Description
Related parts for 1812AC103MAT1Q
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
GDT 230V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
PLUG DBL BANANA W/WIRE GUIDE BWN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 11/16" datasheet.pdf
RES 147 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.5UH 2.8A 17.2 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM DDRII 36MBIT 165BGA datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SMA RA-SMA STRT PLG 141 CFRM 10" datasheet.pdf