AVX Corporation 1812AC103MAT1Q
1812AC103MAT1Q picture photo
Mfg. Part Number
1812AC103MAT1Q
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC103MAT1Q.pdf
Availability of 1812AC103MAT1Q
QUANTITY
1812AC103MAT1Q Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC103MAT1Q
Internal Part NumberEIS-1812AC103MAT1Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC103MAT1Q
Related Links1812AC1, 1812AC103MAT1Q Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC103MAT1Q Details Description
Related parts for 1812AC103MAT1Q
IC MCU 8BIT 512B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC RMS/DC CONV PRECISION 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 YLW,YLW,RED DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 15.82K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 11 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 14POS datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E YELLOW datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf