AVX Corporation 1812AC152KATME
1812AC152KATME picture photo
Mfg. Part Number
1812AC152KATME
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC152KATME.pdf
Availability of 1812AC152KATME
QUANTITY
1812AC152KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC152KATME
Internal Part NumberEIS-1812AC152KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC152KATME
Related Links1812AC1, 1812AC152KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC152KATME Details Description
Related parts for 1812AC152KATME
FUSE 3.15A 125V TELECM 4.3MM PCB datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 400MA 980 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 3A DO201AD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 7.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 500' datasheet.pdf
MINI CONN 34WAY 3.5MM datasheet.pdf