AVX Corporation 1812AC562KAT1A
1812AC562KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812AC562KAT1A
Brief Description
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC562KAT1A.pdf
Availability of 1812AC562KAT1A
QUANTITY
1812AC562KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC562KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812AC562KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC562KAT1A
Related Links1812AC5, 1812AC562KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC562KAT1A Details Description
Related parts for 1812AC562KAT1A
CONN EDGECARD 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 19MM datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 12 PO datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 450mA Backlight 25-DSBGA (2.46x2.46) datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf