AVX Corporation 1812CA471KAT9A
1812CA471KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1812CA471KAT9A
Brief Description
CAP CER 470PF 630V NP0 1812
Datasheet Download
1812CA471KAT9A.pdf
Availability of 1812CA471KAT9A
QUANTITY
1812CA471KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CA471KAT9A
Internal Part NumberEIS-1812CA471KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CA471KAT9A
Related Links1812CA4, 1812CA471KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CA471KAT9A Details Description
Related parts for 1812CA471KAT9A
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
IC DAC QUAD LP +2.7V 8BIT 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PST 30A 30V datasheet.pdf
CONN SPRING 48POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
AB 5C 6#16 PIN RECP datasheet.pdf
30V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf