AVX Corporation 1812CA562JATBE
1812CA562JATBE picture photo
Mfg. Part Number
1812CA562JATBE
Brief Description
CAP CER 5600PF 630V NP0 1812
Datasheet Download
1812CA562JATBE.pdf
Availability of 1812CA562JATBE
QUANTITY
1812CA562JATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CA562JATBE
Internal Part NumberEIS-1812CA562JATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CA562JATBE
Related Links1812CA5, 1812CA562JATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CA562JATBE Details Description
Related parts for 1812CA562JATBE
CHOKE COMMON MODE 20MH PC MNT datasheet.pdf
IC INTERFACE E1/T1/J1 LBGA-81 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3.0A HOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 84MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf