AVX Corporation 1812CC103KAT3A\SB
1812CC103KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812CC103KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Datasheet Download
1812CC103KAT3A\SB.pdf
Availability of 1812CC103KAT3A\SB
QUANTITY
1812CC103KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CC103KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1812CC103KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CC103KAT3A\SB
Related Links1812CC10, 1812CC103KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CC103KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1812CC103KAT3A\SB
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTION CARD OUTPUT K3HB 4RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 44.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR CCFL BACKLIGHT 28TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
MINI50 CONN RCPT 12CKT BR NP BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 290MA 2.85 OHM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 2.5MM datasheet.pdf