AVX Corporation 1812CC472MAT1A
1812CC472MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812CC472MAT1A
Brief Description
CAP CER 4700PF 630V X7R 1812
Datasheet Download
1812CC472MAT1A.pdf
Availability of 1812CC472MAT1A
QUANTITY
1812CC472MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CC472MAT1A
Internal Part NumberEIS-1812CC472MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CC472MAT1A
Related Links1812CC4, 1812CC472MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CC472MAT1A Details Description
Related parts for 1812CC472MAT1A
CAP FILM 20UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1G OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PANEL RACK ADAPTER 19 TO 23" 3U datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf