AVX Corporation 1812GA271JAT1A\SB
1812GA271JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812GA271JAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA271JAT1A\SB.pdf
Availability of 1812GA271JAT1A\SB
QUANTITY
1812GA271JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA271JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812GA271JAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA271JAT1A\SB
Related Links1812GA27, 1812GA271JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA271JAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812GA271JAT1A\SB
ROUND STANDOFF 6-32 NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT 188KSPS SOT23-8 datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 26V 20W TO272-16GW datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM ORN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
15POS F H.D FILT. TY4 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf