AVX Corporation 1812GA271JAT1A
1812GA271JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812GA271JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA271JAT1A.pdf
Availability of 1812GA271JAT1A
QUANTITY
1812GA271JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA271JAT1A
Internal Part NumberEIS-1812GA271JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA271JAT1A
Related Links1812GA2, 1812GA271JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA271JAT1A Details Description
Related parts for 1812GA271JAT1A
IC 10-BIT FET BUS SW 24-TVSOP datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.315" NYLON TAN datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CABLE MANAGER HORIZ 1U 19 INCH datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 WH TRANSFL datasheet.pdf
BATT ZINC 1.4V BUTTON 11.6MM 6PK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMINI3 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GL SN/PB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 160VDC datasheet.pdf